Resim Öztekin, 20 Eylül'de kavuğu devrediyor

Resim Öztekin kavuğu devrediyor
Resim Öztekin, 20 Eylül'de kavuğu devrediyor

Usta oyuncu Ferhan Şensoy'dan, 13 Mayıs 2016  kavuğu devir alan Tiyatro ve sineme sanatçısı Rasim Öztekin, geleneksel Türk tiyatrosunun simgesi olan kavuğu, sinema sanatçısı Şevket Çoruh'a  devredeceğini açıkladı

Orta oyunu ve tuluat sanatçısı İsmail Hakkı Dümbüllü'nün ustası Kel Hasan’dan devraldığı kavuğu, 1968’de oyuncu Münir Özkul’a devretmişti. Münir Özkul ise 1989’da Ortaoyuncular Tiyatro Topluluğu’nun kurucusu Ferhan Şensoy’a devrettiği kavuğu,  27 yıl sonra Şensoy, kavuğu törenle oyuncu Rasim Öztekin’e devretmişti.

Ünlü tiyatro ve Sinema sanatçısı Öztekin sosyal medya hesabında:  

“Kavuğu aldığım yaz, kalp yetersizliğinin yanına ciddi ritm problemleri de eklenince doktorum canlı performansı yasakladı. Kalbim, Kavuk'lu olarak tiyatro yapmama izin vermedi. Aslında bir bakıma kalp hastalığı nedeniyle çok sevdiğim tiyatrodan malulen emekli oldum. Projeyi, senaryosunu, çalışma koşullarını seçebildiğim, yorulduğumda dinlenebildiğim sinema ve dizi projelerinde yer alarak sanatın içinde bir şekilde var olarak moral buldum. Durum böyle iken, kavuğu çok bekletmeden bir tiyatrocu kardeşime devretmeye karar verdim.

Büyük özverilerle ‘Baba Sahne'yi’ kuran, zorlu koşullarda tiyatro yapmaya ve tiyatroyu yaşatmaya çalışan Şevket Çoruh'a Türk Tiyatrosu'na bugüne kadar yaptığı ve yapacağı katkılardan dolayı kavuğu devredeceğim. Tiyatroya gönül verenleri 20 Eylül'de Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi'nde gerçekleştirilecek Kavuk Devir Teslim Töreni'ne bekliyoruz.” denildi.

Benzer Haberler